GALERIE

Výstavní dům a Galerie Stará radnice představuje výstavu

KRYSÁCI

Výstava k animovanému večerníčku KRYSÁCI.

 

Vernisáž výstavy proběhne dne 29. 6. 2021 od 17.00 hodin.

Do Výstavního domu Stará radnice v Jindřichově Hradci přijel Hodan, Hubert i Eda spolu s kamarády a s nimi celý pohádkový svět smetiště poblíž Vizovic. Doufáme, že se vám bude líbit nahlédnutí do pohádkového světa a pod pokličku výroby večerníčku.

Bylo, nebylo, stalo se, nestalo se, ale jedno je jisté, existuje o tom večerníček s názvem Krysáci…

Na začátku stál nápad dvou kamarádů Cyrila Podolského a Martina Šinkovského. Příběh vznikl při cestě vlakem. Zbývalo „jen“ přesvědčit Českou televizi, že příběhy o krysách a potkanech odehrávající se na smetišti jsou vhodné pro Večerníček a začít natáčet. Tenkrát nikdo netušil, že bude natočeno celých 26 epizod, na jejichž výrobě stráví různí členové štábu skoro 5 let života. Následně vyšly dvě knihy a po výstavních síních začala putovat výstava, která postupně navštívila 35 galerií napříč Českou republikou.

Příběh:

Na malém smetišti poblíž Vizovic žijí dva krysáci Hubert a Hodan. Bydlí v zásuvkách šicího stroje spolu se svým sádrovým kamarádem trpaslíkem Ludvíkem. Jednoho dne k nim nedobrovolně, v čerstvé zavážce smetí, přicestuje Eda – bílý laboratorní potkan z Prahy.

Hubert s Hodanem jsou rázovití, trochu pomalejší, ale o to přirozenější valašské krysy. Oproti nim Eda je světácký potkan z Prahy, který je oběma hrdinům výraznou protiváhou. Hubert s Hodanem si na Edu brzy zvyknou a stane se jim průvodcem “vyspělou civilizací” a Eda zase ví, že bez Huberta s Hodanem se tady neobejde…

Hlas Krysákům zapůjčili Bolek Polívka a Jiří Pecha.

Režii si vzal na starost Cyril Podolský.

Autoři námětu jsou Cyril Podolský a Martin Šinkovský.

Autor loutek všech hlavních i vedlejších postav je Noro Držiak – žák Břetislava Pojara a držitel Českého lva za film Alois Nebel v kategorii Nejlepší výtvarné řešení filmu. Seriál Krysáci získal v roce 2008 cenu Elsa za nejlepší animovaný pořad.

Autor scén k první sérii večerníčku je Aleš Výmola a k druhé sérii večerníčku Ivan Mraček.

Více ze Staré radnice:

Úvodní stránka
Stálá expozice – Z dějin městské samosprávy
Stálá expozice – Modelové kolejiště a NOVÁ EXPOZICE JHMD
Historická část budovy – Obřadní síň Jana Kotěry