Nová sezóna se blíží

Nová sezóna ve Výstavním domě Stará radnice se nezadržitelně blíží a tak už nyní pomalu připravujeme novou pohádkovou expozici. A na jakou pohádkovou postavičku se to vlastně můžete těšit? Na skřítka HAJAJU! STARTUJEME 1. DUBNA.

Po zimní přestávce Výstavní dům Stará radnice v sobotu 1. dubna opět otevírá své brány veřejnosti. V nové sezóně se můžete těšit na novou výstavu, která zaujme nejen děti, ale i dospělé. Po Krtečkovi a jeho kamarádech, který nás provázel v loňské sezóně, nám tentokrát bude dělat společnost pohádkový skřítek HAJAJA, který se stal symbolem krátkých rozhlasových pohádek na dobrou noc. Málokdo ví, že jméno (a celou koncepci 10 minut čtení pohádek dětem před spaním) dala pohádkovému skřítkovi paní Olga Hejná. Letošní výstavní sezóna tak bude věnována pohádkám “před hajáním”, tedy čteným příběhům, které jsou od vzniku rozhlasového Hajaji koncipovány vždy na týdenní příběh – 7x 10 minut pohádkového čtení a poslechu. Protože skřítek Hajaja neměl svoji fyzickou podobu (první loutku – skřítka – Hajaju vytvořil  po letech vysílání Jiří Trnka), vyzval Český rozhlas děti, aby samy Hajaju nakreslily… Výsledná podoba byla jasná: chlapeček se střapatou čepicí a oblečkem z hvězdné oblohy! A jak vypadá hajajový skřítek dětí v Jindřichově Hradci? To je malířský úkol pro malé návštěvníky Výstavního domu, kde pro inspiraci budou k vidění ilustrace “Hajajovy babičky” Olgy Hejné, ke čtení její pohádkové knížky a k poslechu mnohé z rozhlasových příběhů pohádek na dobrou noc.

Na návštěvníky samozřejmě čekají i stálé expozice, které jsou dětmi i dospělými vyhledávány každý rok. Jedná se o expozici Jindřichohradeckých místních drah – železnice hrou a dále expozice Z dějin městské samosprávy zaměřenou na historii jindřichohradecké radnice. Samozřejmostí je i možnost prohlédnout si Obřadní síň Jana Kotěry.

Jako úplnou novinku pro naše návštěvníky zpřístupníme v průběhu dubna i prostory městské galerie, ve které se můžete těšit na zajímavou výstavu „Náměstí v proměnách času“. Budou zde k vidění fotografie a s nimi související historické předměty zachycující významné okamžiky a proměny jindřichohradecké radnice či náměstí Míru od konce 19. století do poloviny 20. století.

 

IMG_9519IMG_95171_570703